You have reached the website

Giriş geri dön

SONUNDA NE OLUYOR

Kullanılmış kapsüllerin ve makinelerin yaşamlarının sonunda etkin bir biçimde geri dönüştürülmelerinin sağlanması hala zorluk oluşturmaktadır. Bu amaçla, tüketiciler için de uygulaması kolay olan ekonomik ve çevresel olarak güvenli bir toplama sisteminin uygulanması gerekmektedir. Bunun, çeşitli yerel bağlamların dikkate alınması amacıyla, her ülke için ayrı ayrı yapılması gerekmektedir. Bu programların başarısı, aynı zamanda, tüketicilerin katılımına da dayalıdır: "Nasıl bu programın bir parçası olunur" bölümünde sizlere bazı ipuçları önerilmektedir.

ZORLUKLAR

NESCAFÉ® Dolce Gusto®, kahve fincanı SG emisyonlarının %6'sına kapsüllerin yaşam sonu işlemi neden olmaktadır. Bunun iyileştirilmesi bir çevresel önceliktir. Kullanılmış, boş kahve kapsülleri Avrupa mevzuatına tarafından ambalaj olarak tanınmaktadır ve bu nedenle, kullanılmış ambalajların geri kazanımında ve geri dönüştürülmesinde ulusal programlara finansal katkı sağlamaktadır. Ne yazık ki, kahve telvesi içeren kapsüller Avrupa mevzuatınca ambalaj olarak tanınmamakta ve bunun sonucu olarak, genelde, kullanılmış ambalajların geri kazanımı ve geri dönüşümü için ulusal programlar tarafından kabul görmemektedir. Almanya'da tüm NESCAFÉ® Dolce Gusto® kapsülleri halen yerel Yeşil Nokta örgütü tarafında geri kazanılmakta, böylece kapsüllerimiz değerlendirilmekte ve enerji üretmektedir.

Diğer ülkelerde, özel geri kazanım koşullarını denemekteyiz.

 

HEDEFLERİMİZ

 • Geri dönüşüm veya geri kazanım yoluyla kapsüllerin yaşam sonunu iyileştirmek.
 • Kapsül toplamayı iyileştirmek ve her yıl her ülkenin tümünde ana toplama noktalarının sayısını artırmak.
 

NE YAPIYORUZ

 • Boş ya da değil, kullanılmış kapsüllerimizin geri kazanımı için toplama ve geri dönüştürme özel çözümleri geliştiriyoruz.
 • Kapsül toplama uygulamasını gerçekleştirdiğimiz Portekiz'de, kapsüllerden gelen yuvarlak plastikleri şehir mobilyası yapmak için geri dönüştürüyoruz ve kahve telvesini gübre oluşturmakta kullanıyoruz. İşlem sırasında oluşan atık su işlemden geçiriliyor ve yıkama veya irrigasyon suyu olarak kullanılıyor.
 

NELER GERÇEKLEŞTİRDİK

 • 2010'da, Portekiz, 50 toplama noktasıyla, kapsüllerimizin geri dönüşümü için özel bir sisteme sahip ilk ülke oldu.
 • Başladığımızdan beri, geri dönüşüm için 50 tondan fazla kapsül toplanmıştır ve bu miktar her yıl artmaktadır.

ZORLUKLAR

NESCAFÉ® Dolce Gusto® makineleri eğer doğru bakım sağlanırsa en az 10 yıl kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Birçok ülkede, her kahve makinesi ömrünü doldurduğunda, elektrikli atıklara özgü bir şekilde imha edilmelidir. 2006'dan beri, Atık Elektriksel ve Elektronik Donanım (WEEE) Avrupa Yönergesi elektriksel atıkların geri kazanılması gerektiğini belirtmektedir ve eski kahve makineniz doğru biçimde imha edilmelidir. Daha fazla bilgi için: ec.europa.eu/environment/waste/weee.

 

HEDEFLERİMİZ

 • Tüketicilere, ilgili bakım bilgisi vererek makinelerinin yaşamını artırma olanağı sağlamak.
 • Tüketicilerimizi, makinelerimizi uygun şekilde imha etmeye davet etmek.
 • Makine malzemelerinin geri dönüştürülebilirliğini artırmak. 
 

NE YAPIYORUZ

 • Tüketicilerimize makinelerini korumak ve makinelerinin ömrünü uzatmak için gerekli en iyi önerileri sağlamaya kararlıyız.
 • Zamanı geldiğinde, tüketicilerimize makinelerini nasıl ve nerede imha edebilecekleri ile ilgili bilgileri sağlamaya kararlıyız.

NELER GERÇEKLEŞTİRDİK

 • 2012'de, makineleriyle ilgili teknik sorunlar bildiren tüketicilerin %80'inin makineleri 30 günden daha kısa sürede onarılmış, tekrar çalışır duruma getirilmiştir. Böylece imha edilen toplam makine sayısı azaltılmıştır.